Play-offs D1

Play-offs

Date/Time/HallHome TeamAway TeamScore

Play-offs semifinals D1 - D2

2018-05-06 13:00
Centre sportif de l'Orneau - Gembloux

FT Atom Eagles A

Loups du Lux

5-6 (2-3 ; 0-2 ; 3-1)

2018-05-06 13:00
Sporthal Ten Rozen - Aalst

Fireballs Tielt Red

Kraainem Tigers

12-3 (2-0 ; 6-1 ; 4-2)

Play-offs finals D1 - D2

2018-05-13 12:00
Sporthal De Ponte - Tielt

Kraainem Tigers

FT Atom Eagles A

5-12 (2-3 ; 2-5 ; 1-4)

2018-05-13 15:00
Sporthal De Ponte - Tielt

Fireballs Tielt Red

Loups du Lux

23-0 (7-0 ; 8-0 ; 8-0)
NameGATotal
1Lowie Lars (Fireballs Tielt Red)8311
2Helmons Lukas (Fireballs Tielt Red)5510
3Forment Jarre (Fireballs Tielt Red)268
4Ghekiere Brent (Fireballs Tielt Red)718
5Berteloot Arpad (Fireballs Tielt Red)437
6Vernaillen Florian (FT Atom Eagles A)246
7De Ryck Niels (FT Atom Eagles A)415
8Florin Mathieu (Fireballs Tielt Red)325
9Minnaert Rogier (FT Atom Eagles A)235
10Speliers Kevin (FT Atom Eagles A)325
11De Leersnyder Daan (Fireballs Tielt Red)134
12Kuokka Mikko (Kraainem Tigers)314
13Sabbe Michiel (Fireballs Tielt Red)134
14Cabal Jan (Loups du Lux)033
15Chiau Stijn (FT Atom Eagles A)213
16Egenhofer Alex (Kraainem Tigers)213
17Hoop Rupert (Fireballs Tielt Red)213
18Koskinen Tiitus (Kraainem Tigers)123
19Suojansalo Tomi (Loups du Lux)213
20Deweerdt Ben (Fireballs Tielt Red)112
21Lambert François (Loups du Lux)202
22Snickars Mathias (Loups du Lux)112
23Van den Driessche Robin (FT Atom Eagles A)202
24Camphyn Sam (FT Atom Eagles A)011
25Devillet Benoît (Loups du Lux)011
26Egenhofer Arno (Kraainem Tigers)101
27Ericsson Johan (Kraainem Tigers)011
28Huylebroeck Matthias (FT Atom Eagles A)011
29Kurka Michal (Kraainem Tigers)011
30Nicolas Olivier (Loups du Lux)101
31Partia Daniel (Kraainem Tigers)011
32Syrlin Henri (Kraainem Tigers)101
33Van Belle Rik (FT Atom Eagles A)101
34Vander Meiren Tim (Fireballs Tielt Red)011

Play-offs D1

Date/Time/HallHome TeamAway TeamScore

Play-offs semifinals D1

2018-05-06 16:00
Centre sportif de l'Orneau - Gembloux

Juventus Floorball Club

Floorballteam Strijtem A

14-0 (1-0 ; 8-0 ; 5-0)

2018-05-06 16:00
Sporthal Ten Rozen - Aalst

TMD Aalst

Tornado Floorball Brussels

2-4 (1-0 ; 1-1 ; 0-3)

Play-offs finals D1

2018-05-13 13:00
Sporthal De Ponte - Tielt

Floorballteam Strijtem A

TMD Aalst

1-10 (0-3 ; 1-4 ; 0-3)

2018-05-13 17:30
Sporthal De Ponte - Tielt

Juventus Floorball Club

Tornado Floorball Brussels

4-6 (1-1 ; 1-1 ; 2-4)
NameGATotal
1De Sadeleer Jelle (Juventus Floorball Club)729
2Balcinhas Godinho Lucas (Tornado Floorball Brussels)426
3Michiels Steven (Juventus Floorball Club)156
4Chiau Jonathan (Juventus Floorball Club)235
5De Saedeleer Thomas (TMD Aalst)314
6Ghilain Tim (Juventus Floorball Club)224
7Maekelbergh Pieter-Jan (Juventus Floorball Club)404
8Boutmans Luca (TMD Aalst)123
9Boutmans Alec (TMD Aalst)213
10Coppens Kristof (TMD Aalst)123
11Grandchamp Michael (Tornado Floorball Brussels)213
12Maes Steve (Tornado Floorball Brussels)213
13Van der Perre Bram (Juventus Floorball Club)213
14De Saedeleer Matthias (TMD Aalst)202
15Franceus Maxim (TMD Aalst)112
16Jacqz Marius (Tornado Floorball Brussels)112
17Bulté Sven (Floorballteam Strijtem A)011
18Cooreman Kristof (Juventus Floorball Club)011
19De Brauw Frederic (Juventus Floorball Club)011
20De Grave Julien (Tornado Floorball Brussels)011
21Franceus Thibault (TMD Aalst)011
22Gochet Niels (Floorballteam Strijtem A)101
23Haesebrouck Gilles (Tornado Floorball Brussels)011
24Samyn Johannes (TMD Aalst)011
25Troch Arnaud (Tornado Floorball Brussels)101
26Vandenhaute Bert (Juventus Floorball Club)011
27Vasseur Fabrice (TMD Aalst)101