Play-offs Promotion/Relegation D2/D3

Play-offs Promotion/Relegation D1/D2

Date/Time/HallHome TeamAway TeamScore

Play-offs semifinals

2017-05-07 13:00
Sporthal De Ponte - Tielt

Les Renards de La Hulpe

Juventus Floorball Club Bianconeri

3-2 (1-0 ; 1-1 ; 1-1)

2017-05-07 13:00
Sporthal Ten Rozen - Aalst

FT Atom Eagles

Tornado Hurricanes

8-5 (2-2 ; 4-0 ; 2-3)

Finals

2017-05-14 12:00
Sporthal De Ponte - Tielt

Tornado Hurricanes

Juventus Floorball Club Bianconeri

5-6 (1-4 ; 1-1 ; 3-0 ; 0-1)

2017-05-14 13:00
Sporthal De Ponte - Tielt

FT Atom Eagles

Les Renards de La Hulpe

4-3 (3-0 ; 1-1 ; 0-2)
NameGATotal
1De Ryck Niels (FT Atom Eagles)426
2De Lange Tomas (FT Atom Eagles)224
3Egenhofer Alex (Tornado Hurricanes)404
4Castro Gomez Juan Manuel (Les Renards de La Hulpe)123
5Chanet Arnaud (Juventus Floorball Club Bianconeri)123
6De Bod Cédric (Tornado Hurricanes)213
7Mattez Kevin (Juventus Floorball Club Bianconeri)303
8Van Belle Rik (FT Atom Eagles)303
9Vernaillen Florian (FT Atom Eagles)123
10Eenens Noah (Juventus Floorball Club Bianconeri)022
11Girardet Cédric (Tornado Hurricanes)022
12Harel Ethan (Les Renards de La Hulpe)112
13Langlois Jean-Denis (Les Renards de La Hulpe)202
14Leveaux Mathias (Tornado Hurricanes)022
15Van den Driessche Robin (FT Atom Eagles)202
16Vande Walle Luca (Tornado Hurricanes)202
17Curry-Lindahl Kai (Les Renards de La Hulpe)011
18De Milde Thomas (Juventus Floorball Club Bianconeri)101
19De Moor Bert (Juventus Floorball Club Bianconeri)011
20Delhoux Jordy (FT Atom Eagles)011
21Desaeger Arne (Juventus Floorball Club Bianconeri)101
22Docquier Quentin (Les Renards de La Hulpe)101
23Flamme Hervé (Tornado Hurricanes)101
24Ghyssels Louis (Tornado Hurricanes)011
25Jacqz Marius (Tornado Hurricanes)101
26Leroy Sébastien (Les Renards de La Hulpe)101
27Lombaerts Guillaume (Tornado Hurricanes)011
28Michels Niels (Juventus Floorball Club Bianconeri)101
29Minnaert Rogier (FT Atom Eagles)011
30Nielsen Kristian (Tornado Hurricanes)011
31Stassijns Emanuel (Juventus Floorball Club Bianconeri)101
32Sterckx Jonathan (Juventus Floorball Club Bianconeri)011
33Tombal Martin (Les Renards de La Hulpe)011
34Van Impe Steffen (FT Atom Eagles)011

Play-offs Promotion/Relegation D2/D3

Date/Time/HallHome TeamAway TeamScore

Play-offs semifinals

2017-05-07 10:00
Sporthal De Ponte - Tielt

Redskins Cherokees

Floorballteam Strijtem B

4-9 (2-1 ; 0-3 ; 2-5)

2017-05-07 10:00
Sporthal Ten Rozen - Aalst

Black Hawks de Mons

FT Atom Eagles B

8-5 (4-1 ; 1-0 ; 3-4)

Finals

2017-05-14 09:00
Sporthal De Ponte - Tielt

FT Atom Eagles B

Redskins Cherokees

6-3 (3-1 ; 2-1 ; 1-1)

2017-05-14 10:00
Sporthal De Ponte - Tielt

Black Hawks de Mons

Floorballteam Strijtem B

2-7 (0-3 ; 1-1 ; 1-3)
NameGATotal
1Bauweraerts Lauren (Floorballteam Strijtem B)6410
2Appelmans Lucas (Floorballteam Strijtem B)426
3Bogaert Kjell (Floorballteam Strijtem B)336
4Manc Thomas (Black Hawks de Mons)336
5Van Espen Joram (FT Atom Eagles B)336
6Van Belle Diego (FT Atom Eagles B)325
7Cornez Thomas (Black Hawks de Mons)224
8Art Quentin (Redskins Cherokees)213
9Couvreur Axel (Black Hawks de Mons)303
10De Koster Tom (Floorballteam Strijtem B)123
11Brichart Rémy (Redskins Cherokees)022
12Chiau Stijn (FT Atom Eagles B)202
13De Coster David (FT Atom Eagles B)022
14De Tandt Clément (Black Hawks de Mons)022
15Hemmeryckx Vince (Floorballteam Strijtem B)022
16Houtain Nicolas (Redskins Cherokees)202
17Lauwerys Lore (FT Atom Eagles B)112
18Neukermans Tim (FT Atom Eagles B)112
19Wauterecht Mathias (Floorballteam Strijtem B)112
20Carlier Benoit (Redskins Cherokees)101
21Hurez Benjamin (Black Hawks de Mons)101
22Michaux Thibault (Redskins Cherokees)101
23Quinaux Sébastien (Redskins Cherokees)101
24Sneessens Joachim (Black Hawks de Mons)011
25Van Achter Joris (FT Atom Eagles B)011
26Van Wijnendaele Niels (FT Atom Eagles B)101
27Vanrechem Louis (Black Hawks de Mons)101
28Verschooten Louis (Floorballteam Strijtem B)011
29Vrijens Niels (Floorballteam Strijtem B)101